V tomto článku najdete odpovědi na nejčastější otázky o práci letušky/stevarda.
Většina společností uvádí spodní hranici 20-21 let a horní hranice není věkově omezená.
Mnoho mých bývalých kolegů začínalo s prací po 35 letech. V aerolinkách středního východu (Emirates, Etihad, Qatar) dle mých informací preferují kandidáty mezi 21-33 lety, ale to nemusí být pravidlem.
Ano i ne 🙂
U některých společností můžete mít tetování, a to pouze na místě, které není viditelné při nošení uniformy. Většina uniforem má sukně po kolena, a blůzku s krátkým rukávem. U mužů krátký rukáv a dlouhé kalhoty. Viditelné části těla, kde nelze mít tetování, jsou tedy: obličej, krk, ruce, paže, nohy.
Toto je ale rozdílné u jednotlivých aerolinek. Například společnosti Qatar je striktnější a netoleruje vůbec žádné tetování. Některé americké aerolinky tolerují malé tetování i na viditelné části těla v uniformě.
Během assessmentu se vás personalisté mohou ptát, zda nějaká tetování máte, a případně kde.
Hodně společností preferuje výšku 159-189 cm, a toto je zejména abyste bez problémů dosáhli na úložný prostor nad sedadly.Výškový limit však není pravidlem a jsou i aerolinky, které požadavky na výšku specifikované nemají.
Vždy se podívejte na konkrétní inzerát pracovní pozice. Např. Smartlynx a Avion Express nelimitují uchazeče výškou.
Můžete se ucházet o práci i pokud máte o pár cm méně než je v inzerátu, pro některé aerolinky pár centimetrů nemusí být rozhodující, když vás jinak vnímají jako vhodného kandidáta.
Nenechte se odradit ani například pokud jste neuspěli v Emirates, kde Vám řekli, že stojíte moc na špičkách při výškovém testu s dosažením na 212 cm. V takovém případě trénujte dosah doma a zkuste to příště znovu.
Komunikativní úroveň angličtiny je potřebná – ideálně B2-C1, protože pokud pracujete pro zahraniční aerolinky, výcvik i komunikace na palubě bude probíhat v angličtině. Realita je však taková, že v mnoha případech posádka perfektní angličtinu nemá.
Proto Vám doporučuji angličtinu trénovat, ideálně vycestovat někam do zahraničí na pár měsíců (taková zkušenost v životopise Vám také velmi pomůže).
A zároveň, pokud o své angličtině pochybujete, tak se tím určitě nenechte odradit a o práci se přesto ucházejte. Třeba to bude aerolince stačit a díky této pracovní zkušenosti se v angličtině jestě zlepšíte.
Máte nějaké další otázky, na které chcete znát odpověď?
Napiště je do komentáře.
Vše, co potřebujete vědět pro úspěšné získání práce letušky včetně mých osobních tipů, najd
ete v ebooku “Jak se stát letuškou, stevardem?”.
Pokud stále váháte, zda je tato práce pro vás, odpovězte si na těchto 20 otázek v mém e-booku zdarma:
Krásný den přeje Anežka