“Anežko, to je úžasné, že jsi byla letuška! Já když jsem byla mladší, tak jsem si také moc přála být letuškou.” Povídá mi jedna známá.
“A proč jsi nebyla?” Ptám se jí.
“Víš, já neměla žádnou školu pro letušky, neuměla jsem jazyky a nevěděla jsem, co je potřeba, abych se mohla letuškou stát. A tak to zůstalo jen mým snem. A doteď toho lituji.”
Spousta lidí mi říká, že práce letušky byla vždy jejich vysněnou kariérou. Jenže pro to nic neudělali, protože nevěděli, jaké mají možnosti a jak se letuškou stát.
A já si vždy říkám - není to škoda?
Mrzí mě, že tolik lidí přijde o takovou úžasnou životní příležitost, jen kvůli nedostatku informací.
Obecně panuje o práci letušky několik mýtů – například, že musíte mít:
Tak tomu vůbec není.
Rozhodla jsem se zbořit tyto mýty a napsat článek věnovaný každému, kdo se chce dozvědět, jak to se získáním práce letušky vlastně doopravdy je.
Protože je to krásná práce a zaslouží si být více než jen snem mnoha lidí.
Nepotřebujete projít žádnou speciální školou. Jediný požadavek co se vzdělání týče je mít ukončené středoškolské vzdělání.
Přátelský, přispůsobivý, týmový hráč, profesionální, vyspělá osobnost
Pokud jste příjemná, milá, přátelská osoba, pak máte napůl vyhráno.
Pokud máte také výborné komunikační schopnosti, dokážete řešit problémy a baví vás práce s lidmi, pak už je práce skoro vaše :-).
Je několik společností, pro které můžete začít pracovat:
V Česku máme dvě komerční letecké společnosti – Travel Service (Smartwings) a České aerolinie (ČSA), které létají z několika měst České Republiky.
V Evropě je spoustu leteckých společností nabízejících skvělé výhody (zlevněné letenky, zajímavá mzda,..). Většina z těchto společností nemá bázi v České Republice a nezajišťuje svým stevardům ubytování. Museli byste se přestěhovat do zahraničí do některé z bází společnosti. Život v zahraničí pro vás může být zajímavou životní kapitolou.
Evropské letecké společnosti: Ryanair, Wizzair, Norwegian, EasyJet, Lufthansa, British Airways, Smartlynx,…
Možná už jste slyšeli o společnosti Emirates, která v Čechách pravidelně pořádá výběrová řízení. Mezi další arabské aerolinky patří např. Etihad, Qatar nebo Kuwait Airways. Práce v těchto aerolinkách je velmi žádaná, společnosti totiž létají do spousty světových destinací a nabízejí tak svým stevardům úžasnou příležitost k cestování a život v arabské zemi. Dalšími výhodami jsou hrazené ubytování a další zaměstnanecké benefity (slevy, vstupy do welness, fitness apod.).
Máte tři možnosti:
Ve všech případech budete potřebovat dobře napsaný životopis a reprezentativní fotografie. Pokud vás společnosti shledají za vhodného kandidáta, budete pozváni na assessment.
Pokud Vás zajímá, kolik si můžete vydělat v jednotlivých společnostech, mrkněte na článek Kolik si vydělává letuška.
Výběrové řízení se skládá z několika fází:
V některých společnostech se setkáte i s osobnostními či zeměpisnými testy, výškovým testem a dalšími výběrovými metodami.
Výberové řízení je v každé společnosti trochu jiné, protože každá společnost má jiné požadavky.
Náročnost výběrového řízení a počet přijatých kandidátů se také liší.
U výběrového řízení Emirates nás na začátku bylo kolem 200 kandidátů a práci získalo pouze cca 12 lidí. Výběrové řízení bylo tří-denní a skládalo se z několika kol a průběžného vyřazování kandidátů. Bez řádné přípravy bych nebyla schopná uspět a pravděpodobně bych neprošla ani do prvního kola, natož získala práci v této společnosti.
Přečtěte si, jak probíhá a jak se připravit na výběrové řízení Emirates. Informace o výběrovém řízení Travel Service najdete zde.
Po úspěšném absolvování výběrového řízení vás společnost kontaktuje, zda jste úspěšní či ne.
Pokud jste úspěšní, čeká vás vyřízení formalit, podstoupení zdravotní prohlídky, podepsání pracovní smlouvy a nástup do společnosti.
Předtím než začnete létat musíte projít výcvikovým kurzem, kde se naučíte pravidla a postupy společnosti, zásady bezpečnosti, základy první pomoci a budete vycvičeni na případné nouzové situace.
Většina společností poskytuje svým zaměstnancům tento výcvikový kurz zdarma. U některých společností si kandidáti tento výcvik musí zaplatit.
Po absolvování výcviku vás čeká několik “zkušebních letů” a poté už budete létat “full time” a zažívat běžný den letušky na vlastní kůži.
“Tak co, chtěla by ses ještě stát letuškou?”, Ptám se kamarádky, která mi ještě před chvíli tvrdila, že je to nemožné.
“No, víš, já už jsem na to moc stará, ale kdybych tohle věděla před několika lety, tak bych do toho určitě šla!”
Chápu jí, už má rodinu a životní styl letušky by jí nyní asi nevyhovoval.
Zároveň mě však napadá ještě jedna myšlenka:
Nikdo vám tuto práci nenaservíruje na stříbrném podnose.
Je potřeba chtít. Pokud opravdu chcete, pak získáte práci letušky i v “prestižnějších” leteckých společnostech, kam je náročnější se dostat.
Zajímá vás jak?
Moje rada zní:
Nenechávejte to náhodě.
Připravte se na přijímací řízení.
Dejte si záležet na svém životopisu, fotografiích, osobní prezentaci, napište motivační dopis. Zjistěte si informace o tom, jak probíhá výběrové řízení společnosti, které se chystáte navštívit. Připravte se na assessment, test z anglického jazyka a finální pohovor.
Pokud cítíte, že by vám pomohlo vedení někoho, kdo už si procesem získávání práce letušky úspěšně prošel, mrkněte na můj e-book Jak se stát letuškou, stevardem.
Jestli si nejste zatím stále jistí, zda je tato práce to pravé pro vás, stáhněte si můj e-book zdarma a odpovězte si na 20 důležitých otázek.
Pokud se pro profesi letušky či stevarda rozhodnete, běžte do toho naplno, dobře se připravte a věřte si. Ať neskončíte jako moje kamarádka, která možná dodnes lituje, že do toho tehdy nešla.
Protože to za to prostě stojí 🙂
S láskou,
Taky až vyrostou chci být letuškou.️
Chci se zeptat mám od mala chci bejt stevard v čd ale nevím jeslí tam potřebují že jsem dělá. Prijmačky