Jak se stát letuškou/stevardem?

“Anežko, to je úžasné, že jsi byla letuška! Já když jsem byla mladší, tak jsem si také moc přála být letuškou.” Povídá mi jedna známá.

“A proč jsi nebyla?” Ptám se jí.

“Víš, já neměla žádnou školu pro letušky, neuměla jsem jazyky a nevěděla jsem, co je potřeba, abych se mohla letuškou stát. A tak to zůstalo jen mým snem. A doteď toho lituji.”

Spousta lidí mi říká, že práce letušky byla vždy jejich vysněnou kariérou. Jenže pro to nic neudělali, protože nevěděli, jaké mají možnosti a jak se letuškou stát.

A já si vždy říkám - není to škoda?

Mrzí mě, že tolik lidí přijde o takovou úžasnou životní příležitost, jen kvůli nedostatku informací.

Obecně panuje o práci letušky několik mýtů – například, že musíte mít:

 • Speciální školu
 • Vzhled či výšku modelky
 • Znalost několika cizích jazyků

Tak tomu vůbec není.

Rozhodla jsem se zbořit tyto mýty a napsat článek věnovaný každému, kdo se chce dozvědět, jak to se získáním práce letušky vlastně doopravdy je.

Protože je to krásná práce a zaslouží si být více než jen snem mnoha lidí. 

Potřebuji nějakou školu pro práci letušky?

Nepotřebujete projít žádnou speciální školou. Jediný požadavek co se vzdělání týče je mít ukončené středoškolské vzdělání.

Co tedy potřebuji k získání práce letušky?

Povahové rysy:

Přátelský, přispůsobivý, týmový hráč, profesionální, vyspělá osobnost

Dále musíte mít:

 • Neustálý úsměv
 • Zkušenosti s prací v zákaznickém servisu
 • Ukončené středoškolské vzdělání
 • Dobrý zdravotní stav
 • Příjemnou osobní prezentaci, upravený vzhled

Pokud jste příjemná, milá, přátelská osoba, pak máte napůl vyhráno.

Pokud máte také výborné komunikační schopnosti, dokážete řešit problémy a baví vás práce s lidmi, pak už je práce skoro vaše :-).

Jak se stát stevardem/letuškou?

Je několik společností, pro které můžete začít pracovat:

České společnosti

V Česku máme dvě komerční letecké společnosti – Travel Service (Smartwings) a České aerolinie (ČSA), které létají z několika měst České Republiky.

Evropské společnosti

V Evropě je spoustu leteckých společností nabízejících skvělé výhody (zlevněné letenky, zajímavá mzda,..). Většina z těchto společností nemá bázi v České Republice a nezajišťuje svým stevardům ubytování. Museli byste se přestěhovat do zahraničí do některé z bází společnosti. Život v zahraničí pro vás může být zajímavou životní kapitolou.

Evropské letecké společnosti: Ryanair, Wizzair, Norwegian, EasyJet, Lufthansa, British Airways, Smartlynx,…

Arabské společnosti

Možná už jste slyšeli o společnosti Emirates, která v Čechách pravidelně pořádá výběrová řízení. Mezi další arabské aerolinky patří např. Etihad, Qatar nebo Kuwait Airways. Práce v těchto aerolinkách je velmi žádaná, společnosti totiž létají do spousty světových destinací a nabízejí tak svým stevardům úžasnou příležitost k cestování a život v arabské zemi. Dalšími výhodami jsou hrazené ubytování a další zaměstnanecké benefity (slevy, vstupy do welness, fitness apod.). 

Jak získat práci?

Máte tři možnosti:

 1. Reagovat na inzerát (letecké společnosti či personální agentury) a vyčkat na pozvání na výběrové řízení (takto je to např. u společností Travel Service, ČSA, Ryanair)
 2. Zaregistrovat se na webových stránkách letecké společnosti, vyplnit online žádost a účastnit se jednoho z pořádaných výběrových řízení (takto je to např. u společností Etihad, Emirates, Qatar, Wizzair)
 3. Navštívit “Open day”, což je otevřené výběrové řízení přístupné všem zájemcům bez předchozí registrace či kontaktování společnosti (takto je to např. u společností Emirates, Etihad)

Ve všech případech budete potřebovat dobře napsaný životopisreprezentativní fotografie. Pokud vás společnosti shledají za vhodného kandidáta, budete pozváni na assessment.

Pokud Vás zajímá, kolik si můžete vydělat v jednotlivých společnostech, mrkněte na článek Kolik si vydělává letuška.

 

Jak probíhá výběrové řízení?

Výběrové řízení se skládá z několika fází:

 • Prezentace letecké společnosti
 • Assessment – skupinové úkoly
 • Test z anglického jazyka
 • Přijímací pohovor

V některých společnostech se setkáte i s osobnostními či zeměpisnými testy, výškovým testem a dalšími výběrovými metodami.

 

Výberové řízení je v každé společnosti trochu jiné, protože každá společnost má jiné požadavky.

Náročnost výběrového řízení a počet přijatých kandidátů se také liší.

U výběrového řízení Emirates nás na začátku bylo kolem 200 kandidátů a práci získalo pouze cca 12 lidí. Výběrové řízení bylo tří-denní a skládalo se z několika kol a průběžného vyřazování kandidátů. Bez řádné přípravy bych nebyla schopná uspět a pravděpodobně bych neprošla ani do prvního kola, natož získala práci v této společnosti.

Přečtěte si, jak probíhá  a jak se připravit na výběrové řízení Emirates. Informace o výběrovém řízení Travel Service najdete zde.

 

Co následuje po výběrovém řízení?

Po úspěšném absolvování výběrového řízení vás společnost kontaktuje, zda jste úspěšní či ne.

Pokud jste úspěšní, čeká vás vyřízení formalit, podstoupení zdravotní prohlídky, podepsání pracovní smlouvy a nástup do společnosti. 

Výcvik

Předtím než začnete létat musíte projít výcvikovým kurzem, kde se naučíte pravidla a postupy společnosti, zásady bezpečnosti, základy první pomoci a budete vycvičeni na případné nouzové situace. 

Většina společností poskytuje svým zaměstnancům tento výcvikový kurz zdarma. U některých společností si kandidáti tento výcvik musí zaplatit.

Po absolvování výcviku vás čeká několik “zkušebních letů” a poté už budete létat “full time” a zažívat běžný den letušky na vlastní kůži.

 

“Tak co, chtěla by ses ještě stát letuškou?”Ptám se kamarádky, která mi ještě před chvíli tvrdila, že je to nemožné.

“No, víš, já už jsem na to moc stará, ale kdybych tohle věděla před několika lety, tak bych do toho určitě šla!” 

Chápu jí, už má rodinu a životní styl letušky by jí nyní asi nevyhovoval. 

 

Zároveň mě však napadá ještě jedna myšlenka:

Nikdo vám tuto práci nenaservíruje na stříbrném podnose.

Je potřeba chtít. Pokud opravdu chcete, pak získáte práci letušky i v “prestižnějších” leteckých společnostech, kam je náročnější se dostat.

 

Zajímá vás jak?

Moje rada zní:

Nenechávejte to náhodě.

Připravte se na přijímací řízení.

 

Dejte si záležet na svém životopisu, fotografiích, osobní prezentaci, napište motivační dopis. Zjistěte si informace o tom, jak probíhá výběrové řízení společnosti, které se chystáte navštívit. Připravte se na assessment, test z anglického jazyka a finální pohovor.

Pokud cítíte, že by vám pomohlo vedení někoho, kdo už si procesem získávání práce letušky úspěšně prošel, mrkněte na můj e-book Jak se stát letuškou, stevardem.

 

Jestli si nejste zatím stále jistí, zda je tato práce to pravé pro vás, stáhněte si můj e-book zdarma a odpovězte  si  na  20  důležitých  otázek.

 

Pokud se pro profesi letušky či stevarda rozhodnete, běžte do toho naplno, dobře se připravte a věřte si. Ať neskončíte jako moje kamarádka, která možná dodnes lituje, že do toho tehdy nešla. 

Protože to za to prostě stojí 🙂

 

S láskou,

 

 

 

Anežka Hladíková
Pomáhám budoucím letuškám a stevardům získat práci jejich snů a jsem jim oporou při jejich začátcích na této nové vzrušující životní cestě. >>Více o Anežce najdete tady<<
Komentáře
 1. Jana Kaštovská napsal:

  Taky až vyrostou chci být letuškou.️

 2. Holivud35 napsal:

  Chci se zeptat mám od mala chci bejt stevard v čd ale nevím jeslí tam potřebují že jsem dělá. Prijmačky

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů